Przejdź do treści

Kultura
i turystyka

Odwiedź Luwr, najsłynniejsze muzeum na świecie, bez wychodzenia z domu

Muzeum Luwr

Paryskie muzeum Luwru udostępniło prawie pół miliona eksponatów na swojej stronie internetowej. Na portalu znajdziemy bogate kolekcje malarstwa, rzeźb, biżuterii czy mebli od starożytności po współczesność. W trakcie pandemii w 2020 roku platformę tę odwiedziło ponad 21 milionów osób.

Po co nam digitalizacja i wirtualne muzea

Luwr to bez wątpliwości najsławniejsze muzeum na świecie. Francuskie muzeum ma naprawdę imponujące zbiory liczące sobie aż 490 tysięcy eksponatów. Jak wyliczono, obejrzenie wszystkich eksponatów zajęłoby ok. 100 dni, pod warunkiem że na każde dzieło poświęcilibyśmy tylko 30 sekund i zwiedzalibyśmy muzeum codziennie, przez cały dzień.

Francuskie muzeum udostępnia jednak niespełna 10 proc. swoich zbiorów. Z podobnym problemem w obszarze magazynowania kolekcji dzieł sztuki zmaga się wiele innych muzeów na całym świecie.

Sposobem rozwiązania tej sytuacji może być sięgnięcie po nowoczesne technologie, w tym digitalizacja zbiorów, prezentacje eksponatów w formie wizualizacji 3D czy fotografii obrotowej 360 stopni.

Podczas pandemii COVID-19, wiele instytucji kultury zdecydowało się na udostępnienie swoich zbiorów w internecie. Wśród nich znajduje się także paryski Luwr. W chwili obecnej muzeum udostępnia większość swoich zbiorów na witrynie internetowej. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad 490 tys. eksponatów, które są udostępnione zwiedzającym, a także te przechowywane w magazynach, bądź wypożyczane innym instytucjom kultury.

Poznaj wirtualną ofertę muzeum

Kultowy obraz Leonardo da Vinci – Mona Liza czy słynną rzeźbę Wenus z Milo – można oglądać zupełnie za darmo bez wychodzenia z domu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę artysty bądź epoki, która nas interesuje. W zbiorach znajdują się m.in. dzieła ze starożytnego Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu, a także sztuka islamska, malarstwo i rzeźba średniowieczna, renesansowa i współczesna. Cała kolekcja dostępna jest na stronie internetowej muzeum – TUTAJ.

Istnieje również możliwość spaceru wirtualnego po poszczególnych pomieszczeniach muzeum, służy do tego wirtualna mapka. Wirtualna wycieczka 3D zapewnia widok 360 stopni na teren muzeum, umożliwiając przechodzenie przez korytarze i pomieszczenia muzeum, a także oglądanie wystawionych dzieł sztuki.

W chwili obecnej można odbyć kilka spacerów wirtualnych, w tym m.in. po galerii malarstwa i dzieł sztuki oraz starożytności egipskich.

Internetowi zwiedzający nie muszą stać w godzinnych kolejkach, by ujrzeć dzieła światowej sławy artystów.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania:

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak w prosty sposób nawigować po witrynie internetowej Luwru, to zachęcamy do obejrzenia krótkiego film na kanale You Tube „Wycieczka po Luwrze online”, przygotowanego przez Maję Nowakowską dla UJOT TV.

„Wycieczka po Luwrze online”, Maja Nowakowska, UJOT TV

Źródła internetowe:



Przejdź na górę