Potrzebujesz pomocy przy wypłacaniu gotówki z bankomatu? Przeraża cię odebranie paczki z paczkomatu? A może chcesz skorzystać z kasy samoobsługowej, ale obawiasz się, że sobie nie poradzisz? Mamy dla ciebie rozwiązanie! Jest nim internetowy symulator, który krok po kroku pokaże ci, jak oswoić samoobsługowe urządzenia.
Potrzeba jest matką wynalazku. Choć to stare przysłowie, przyświeca też dzisiejszym innowatorom społecznym, którzy tworzą produkty lub usługi zaspokajające potrzeby mieszkańców.
Merkury – internetowy symulator kiosków samoobsługowych
Inspiracją dla zaprojektowanego symulatora Merkury był lęk osób starszych przed nowoczesnymi urządzeniami, które w zamyśle powinny ułatwiać codzienne życie. Dzięki bankomatom możemy wypłacać gotówkę z konta bez konieczności udawania się do placówki banku czy poczty, dzięki kasom samoobsługowym szybciej zrobimy zakupy, a paczkomat ułatwia wysyłanie i odbieranie przesyłek. Tymczasem seniorzy obawiają się, że stracą kartę w bankomacie, coś pomylą przy zakupach, nie poradzą sobie przy odbiorze paczki.
– mówi trenerka kompetencji cyfrowych, prowadząca zajęcia z seniorami.
Z pomocą w takiej sytuacji może przyjść symulator Merkury. Ma on formę strony internetowej, na której można przećwiczyć kolejne kroki obsługi bankomatu sieci Euronet, kasy samoobsługowej, parkometru w Krakowie oraz paczkomatu InPost. Wystarczy wejść na stronę https://www.wyplacesam.pl/ i wybrać interesujące nas urządzenie. Zanim przećwiczymy symulację obsługi, możemy obejrzeć film instruktażowy, jak korzystać z konkretnego symulatora.
Dzięki temu osoby starsze mogą bez stresu, w warunkach domowych przetestować korzystanie z wymienionych wyżej urządzeń i nabyć nowe kompetencje cyfrowe. Pozwoli im to także na oswojenie lęku przed technologią, która powinna ułatwiać im życie, a nie przerażać.
Autorem prezentowanego rozwiązania jest Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum”.
Więcej informacji o usłudze znajdziecie w ulotce, którą można pobrać, klikając na poniższy przycisk.
Zachęcamy też do obejrzenia filmu o innowacji Merkury. Wystarczy kliknąć na link:
Artykuł powstał we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie w ramach cyklu: „Innowacje społeczne”.