Przejdź do treści

Zdrowie
i opieka

Przestrzeń przyjazna seniorom – relacja z 6. Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki

Ludzie siedzący na sali kinowej podczas VI Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki.

Sukcesem okazał się organizowany przez Województwo Małopolskie 6. Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki, który odbył się 16 listopada 2023 r. w krakowskim Kinie Kijów. Frekwencja była imponująca mimo listopadowej aury, co świadczy tylko o tym, jak ważne dla małopolskich seniorów kwestie poruszono w tym roku podczas Kongresu.

Wydarzenie otworzył Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, który podkreślał aktywny udział seniorów z całej Małopolski w działaniach samorządu na ich rzecz.

Chcemy, aby seniorzy aktywnie funkcjonowali w naszym województwie. Małopolska oferuje im wiele programów takich jak Tele-Anioł, projekty aktywizujące, wspieramy też uniwersytety trzeciego wieku. Chcemy o polityce senioralnej rozmawiać właśnie z seniorami podczas takich wydarzeń. Na dzisiejszym kongresie frekwencja jest bardzo duża, co nas bardzo cieszy – są reprezentowane wszystkie małopolskie powiaty. Seniorzy mogą też porozmawiać z policjantami o swoim bezpieczeństwie, czy skorzystać z badań profilaktycznych

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

O działaniach skierowanych do małopolskich seniorów mówiła szerzej Marta Mordarska, Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Małopolskiego. Omówiła m.in. założenia Programu Strategicznego Srebrna Małopolska 2030.

W sesji inauguracyjnej przewidziano też wystąpienie gościa specjalnego, który w tym roku był dr n.med. Krzysztof Czarnobilski ze Szpitala MSWiA, który podkreślił, że ważna jest nie tylko przestrzeń fizyczna czy wirtualna, ale także ta duchowa. Zachęcał też do prozdrowotnego trybu życia i – oczywiście po konsultacji lekarzem – w miarę możliwości sugerował zażywać więcej ruchu i przekonywał do zdrowej żywności zamiast niepotrzebnych leków.

Tradycją Małopolskich Kongresów Srebrnej Gospodarki są debaty z udziałem ekspertów. W tym roku jeden z paneli dyskusyjnych skupił się na przestrzeni fizycznej, jej dostosowaniu do potrzeb osoby starszej. Drugi poświęcony był bezpieczeństwu seniorów w Internecie m.in. bankowości internetowej, zakupów online oraz zabezpieczenia się przed wyłudzeniami i atakami hackerskimi.

Kongresowi towarzyszyła przestrzeń wystawiennicza, gdzie uczestnicy mogli nie tylko zapoznać się z ofertą skierowaną do seniorów, ale też wykonać bezpłatne badania, m.in. wzroku i słuchu, zakupić ozdoby świąteczne, czy zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami właśnie dla osób starszych.

Niewątpliwą atrakcją wydarzenia była prelekcja dotycząca stylizacji pn. „Piękni w każdym wieku” wraz z pokazem mody. Stylowi Seniorzy Głosu Seniora zaprezentowali stroje wieczorowe oraz odblaskowe ubrania i dodatki, które zwiększą widoczność pieszych po zmroku, co jest szczególnie istotne w okresie jesiennym.



Przejdź na górę