Przejdź do treści

Edukacja
i rozwój

Dawne dzieje seniorów – święto najstarszych mieszkańców Pietrzejowic już za nami

Osoby siedzące na sali podczas spotkania

W niedzielne popołudnie, dnia 6 sierpnia br., w miejscowości Pietrzejowice w gminie Kocmyrzów – Luborzyca podczas wydarzenia Dawne Dzieje Seniorów swoje święto mieli najstarsi mieszkańcy Pietrzejowic. Na uroczystości pojawiła się również najstarsza mieszkanka gminy z miejscowości Zastów.

Najstarsi seniorzy, choć czują się i są jeszcze młodzi – jak podkreślał jeden z jubilatów, zostali uhonorowani przez brać seniorską życzeniami, kwiatami, dyplomami ale przede wszystkim wspólnym wesołym śpiewem, biesiadowaniem i cudowną atmosferą. Imprezę otworzyła i powitała przybyłych gości radna senioralna gminy Kocmyrzów – Luborzyca i pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Pani Renata Rumińska- Busz, która na pytanie z sali, o wiek honorowych gości odparła, że odśpiewanie Sto lat byłoby nietaktem. Najstarszych mieszkańców powitał i uhonorował wójt gminy Kocmyrzów –Luborzyca, Pan Marek Jamborski, a także radny powiatu krakowskiego Pan Włodzimierz Okrajek. Na uroczystości obecna była również Pani Joanna Wieczorek, sołtys Pietrzejowic oraz Pan Andrzej Natkaniec, sołtys wsi Marszowice. Najstarszych seniorów uhonorowała także przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, pani Danuta Sokół. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół instrumentalno-wokalny seniorów pn. „Wspomnienie” pod batutą Pani Marii Raźny, a oprawę plastyczną wydarzenia zapewniła Pani Kazimiera Tomaszewska, uznana i nagradzana artystka ludowa, która przygotowała na tę uroczystość wspaniałe kompozycje ze świeżych kwiatów. Dzięki nim sala tonęła w kwiatach, stroikach, a seniorzy mogli zaśpiewać znane im melodie i piosenki biesiadne. Najstarsza seniorka uraczyła zebranych wierszem i piosenką, która skomponowała została w roku 1948. Opowieściom i wspomnieniom nie było końca, dobre humory dopisywały wszystkim i zabawa trwała długo pomimo ulewnego deszczu.

Osoby stojące i śpiewające podczas uroczystości
Uroczystość Dawne Dzieje Seniorów. Fot. UMWM

Uroczystość zorganizowała Gminna Rada Seniorów we współpracy z Radą Sołecką oraz Kołem Gospodyń Wiejskich wsi Pietrzejowice pod kierownictwem Pani Agnieszki Stelmach. Organizatorzy przygotowali smaczne, regionalne dania oraz wręczyli zebranym upominki – własnoręcznie wykonane Pietrzejowickie Anioły. A po zakończeniu uroczystości Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zawiozły przygotowane smakołyki tym seniorom, którzy nie mogli tego dnia dotrzeć na miejsce.

Osoby siedzące na sali. Panowie grający na trąbce i akordeonie, panie śpiewające.
Uroczystość Dawne Dzieje Seniorów. Fot. UMWM

„Obecnie mamy 5 seniorów w Pietrzejowicach w wieku powyżej 90 lat”– podkreśla Pani Renata Rumińska – Busz w rozmowie. „Nie wszyscy mogą być dziś z nami fizycznie z uwagi na stan zdrowia. Oni są dla nas niesamowitą skarbnicą wiedzy i mądrości. Pamiętają czasy przedwojenne, czasy tak dla nas odległe i odmienne od otaczającej nas rzeczywistości. Jakie to szczęście, że ich mamy i możemy z nimi porozmawiać, bo oni są żywymi świadkami historii. Dlatego też pragniemy ich dziś uhonorować” – dodaje.

Na pytanie dlaczego warto organizować takie spotkania seniorów, odpowiada – „Naszym celem, jako gminnej rady seniorów jest realizacja zapisanych w statucie działań na rzecz osób starszych, a niewątpliwie najważniejszym działaniem jest aktywizacja i integracja tego środowiska, które musi się koncentrować na wyciąganiu z domu tych najstarszych i najbardziej biernych seniorów. Ale żeby to się udało potrzeba współpracy i wsparcia ze strony władz gminy oraz organizacji lokalnych, takich właśnie jak koła gospodyń czy rady sołeckie. My, jako gminna rada seniorów zapewniamy pomoc merytoryczną, gmina zapewnia wsparcie finansowe, a ciężka, fizyczna i realna praca jest po stronie organizacji typu rada sołecka, czy właśnie Koło Gospodyń Wiejskich. Niestety, wciąż spotykamy się z różnymi barierami i nie we wszystkich miejscowościach naszej gminy, mimo wsparcia jej władz dla takich inicjatyw, udaje się spotkania dla seniorów zrealizować. Ale działamy i jesteśmy dobrej myśli”

Zespół reakcyjny portalu Senioralna Małopolska życzy najstarszym mieszkańcom Pietrzejowic i Gminy Kocmyrzów – Luborzyca wielu lat spędzonych w dobrym zdrowiu i w otoczeniu życzliwych ludzi.Przejdź na górę