Przejdź do treści

Technologie
i Internet

Innowacja społeczna: internetowy symulator MERKURY

Laptop z widokiem na stronę z symulatorem kiosków samoobsługowych

Potrzebujesz pomocy przy wypłacaniu gotówki z bankomatu? Przeraża cię odebranie paczki z paczkomatu? A może chcesz skorzystać z kasy samoobsługowej, ale obawiasz się, że sobie nie poradzisz? Mamy dla ciebie rozwiązanie! Jest nim internetowy symulator, który krok po kroku pokaże ci, jak oswoić samoobsługowe urządzenia.

Potrzeba jest matką wynalazku. Choć to stare przysłowie, przyświeca też dzisiejszym innowatorom społecznym, którzy tworzą produkty lub usługi zaspokajające potrzeby mieszkańców.

Merkury – internetowy symulator kiosków samoobsługowych

Inspiracją dla zaprojektowanego symulatora Merkury był lęk osób starszych przed nowoczesnymi urządzeniami, które w zamyśle powinny ułatwiać codzienne życie. Dzięki bankomatom możemy wypłacać gotówkę z konta bez konieczności udawania się do placówki banku czy poczty, dzięki kasom samoobsługowym szybciej zrobimy zakupy, a paczkomat ułatwia wysyłanie i odbieranie przesyłek. Tymczasem seniorzy obawiają się, że stracą kartę w bankomacie, coś pomylą przy zakupach, nie poradzą sobie przy odbiorze paczki.

Niestety problem jest aktualny. Wydawałoby się, że bankomaty czy paczkomaty, że to wszystko jest już z nami od lat i młodzi ludzie wskakują w to, praktycznie bez żadnego problemu. Natomiast seniorzy mają tę blokadę, mają tę blokadę przed nowościami (…), że „co będzie, jak mi kartę porwie?”, trochę demonizują te wszystkie nowinki technologiczne i tak naprawdę dopóki dobrze nie poznają tego, to mają barierę, żeby z tego korzystać i jeszcze używać tego samodzielnie.

– mówi trenerka kompetencji cyfrowych, prowadząca zajęcia z seniorami.

Z pomocą w takiej sytuacji może przyjść symulator Merkury. Ma on formę strony internetowej, na której można przećwiczyć kolejne kroki obsługi bankomatu sieci Euronet, kasy samoobsługowej, parkometru w Krakowie oraz paczkomatu InPost. Wystarczy wejść na stronę https://www.wyplacesam.pl/ i wybrać interesujące nas urządzenie. Zanim przećwiczymy symulację obsługi, możemy obejrzeć film instruktażowy, jak korzystać z konkretnego symulatora.

Internetowy symulator kiosków samoobsługowych: bankomat sieci Euronet, paczkomat InPost, parkomat w Krakowie i kasa samoobsługowa
Merkury – widok strony z symulatorem kiosków samoobsługowych

Dzięki temu osoby starsze mogą bez stresu, w warunkach domowych przetestować korzystanie z wymienionych wyżej urządzeń i nabyć nowe kompetencje cyfrowe. Pozwoli im to także na oswojenie lęku przed technologią, która powinna ułatwiać im życie, a nie przerażać.

Autorem prezentowanego rozwiązania jest Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum”.

Więcej informacji o usłudze znajdziecie w ulotce, którą można pobrać, klikając na poniższy przycisk.

Zachęcamy też do obejrzenia filmu o innowacji Merkury. Wystarczy kliknąć na link:

Artykuł powstał we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie w ramach cyklu: „Innowacje społeczne”.Przejdź na górę