Przejdź do treści

Technologie
i Internet

Kompetencje cyfrowe Małopolan 55+

Czy seniorzy mają dostęp do internetu i urządzeń cyfrowych? Jakie są kluczowe bariery w dostępie oraz w samym użytkowaniu internetu? Jakie aktywności cyfrowe najczęściej podejmują małopolscy seniorzy? Jak oceniają swoje umiejętności cyfrowe? Jakie formy szkoleń preferują? Czy są zagrożeni cyberprzestępczością? Na te pytania odpowiada raport będący owocem zakończonego właśnie badania kompetencji cyfrowych Małopolan po 55 roku życia.

Seniorzy aktywni w sieci

Z raportu wynika, że większość Małopolan po 55 roku życia korzysta z internetu i urządzeń elektronicznych. Badania ilościowe potwierdzają, że aż 9 na 10 seniorów w wieku 60–74 lat jest aktywnych w sieci. Jednocześnie niemal 1/3 seniorów z najstarszej grupy wiekowej (tj. powyżej 75. roku życia) wskazała, że nie korzysta z internetu wcale.

Cyberbezpieczeństwo seniorów

Okazuje się, że starsi Małopolanie nie mają tendencji do uzależniania się od internetu, nie są też otwarci na nawiązywanie nowych znajomości przez internet. Nie szukają kontaktu z obcymi w świecie wirtualnym i wykazują względem osób, których nie znają z rzeczywistego świata, wysoki poziom nieufności czy obojętności.

Więcej ciekawych informacji i wniosków znajdą Państwo w RAPORCIE.

Zapraszamy do lektury!Przejdź na górę