Przejdź do treści

Bezpieczeństwo
Trzeciego Wieku

Praktyczny poradnik dziedziczenia dla seniorów

Pióro i fragment okularów na kartce z napisem

Co oznacza dziedziczenie ustawowe i testamentowe? Co to jest umowa dożywocia? Wyjaśniamy jak załatwić sprawy spadkowe na wypadek naszej śmierci, a także przybliżamy inne ważne tematy dziedziczenia dla seniorów. Zachęcamy jednocześnie do uporządkowania swoich spraw majątkowych.

Niezależnie od wieku, warto uporządkować swoje sprawy spadkowe. Polski ustawodawca przewidział w Kodeksie cywilnym dwie możliwości spadkobrania. Pierwsza z nich do dziedziczenie ustawowe. W pierwszej kolejności z ustawy dziedziczą najbliżsi członkowie rodziny: małżonek i dzieci, zaś kolejni krewni włączani są w krąg spadkobierców w przypadku braku tzw. zstępnych. Dopiero w dalszej kolejności dziedziczą rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, a nawet dziadkowie spadkodawcy. W przypadku braku krewnych, małżonka lub dzieci spadkodawcy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Często zdarza się, że spadkodawca chce sam zdecydować komu przekazać swój majątek (np. mieszkanie, działkę, gospodarstwo rolne). W tym celu powinien sporządzić testament. Wówczas mówimy o dziedziczeniu testamentowym.

Oprócz testamentu innym sposobem uregulowania spraw majątkowych jest umowa o dożywocie. Polega ona na tym, że w zamian za przeniesienie prawa własności do nieruchomości (dom, mieszkanie), nabywca zobowiązuje się do opieki nad zbywcą, zapewniając „dach nad głową”, wyżywienie, należytą opiekę itp.

Więcej praktycznych porad na ten temat, m.in. jak napisać ważny testament i co w nim zawrzeć – znajdziecie Państwo w „Poradniku dla seniora”. Publikacja opracowana została w ramach działań z zakresu edukacji prawnej, prowadzonych przez Fundację Rozwoju i Wsparcia „PASIEKA”.

Wystarczy kliknąć poniższy link:

https://fundacjapasieka.pl/nowy-poradnik-prawny-poradnik-dla-seniora/

Polecamy także poradnik dziedziczenia w wersji audio dla osób niewidomych i słabowidzących, która jest dostępna po zeskanowaniu kodu QR – poniżej na obrazku:

Poradnik dziedziczenia dla seniorów w wersji audio kod QR
Poradnik dziedziczenia dla seniorów w wersji audio dla osób niewidomych i słabowidzących – kod QR

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w Poradniku ułatwią Państwu podjęcie decyzji, jak dysponować swoim majątkiem. Warto pomyśleć nad tym jak zostanie zagospodarowany dorobek całego naszego życia.Przejdź na górę