Przejdź do treści

Zadbaj
o zdrowie

Seniorze, przyjmujesz wiele leków? Więcej nie zawsze znaczy lepiej!

Kampanię lekowa w Małopolsce. Dłonie kobiece trzymające szklankę z wodą oraz tabletki.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, iż prawie 35 proc. Polaków powyżej 65. roku życia przyjmuje dziennie przynajmniej 5 leków. Nadmiar przyjmowanych tabletek zwiększa ryzyko wystąpienia między nimi wzajemnych interakcji i groźnych dla zdrowia powikłań czyli tzw. polipragmazji. Dlatego z inicjatywy Województwa Małopolskiego została przygotowana specjalnie dla Małopolan kampania edukacyjna pn. „Jak bezpiecznie przyjmować leki?”, która właśnie się rozpoczęła.

Czym jest polipragmazja i jak sprawdzić czy mnie też dotyczy?

Nasze społeczeństwo, podobnie jak większość społeczeństw europejskich, starzeje się. Z wiekiem rośnie liczba problemów zdrowotnych, z którymi się zmagamy. Część z nich wymaga farmakoterapii, czyli stosowania leków.

Polipragmazja, nazwana potocznie wielolekowością, staje się problemem, gdy przyjmujemy zbyt wiele leków, czyli kiedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może przewyższać potencjalny efekt terapeutyczny. Większość ekspertów w dziedzinach medycznych przyjmuje, że z polipragmazją mamy do czynienia w przypadku jednoczesnego przyjmowania co najmniej 5 leków.

Wielolekowość jest szczególnie groźna dla seniorów, często cierpiących na szereg różnych chorób np.: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność różnych narządów (serce, nerki i in.).

Z badań NFZ, zebranych w raporcie poświęconym polipragmazji (zobacz: TUTAJ) wynika, że przeciętny senior stosuje nawet kilkanaście różnych preparatów i leczy się u wielu specjalistów. Autorzy raportu zwracają uwagę, że duża grupa osób starszych (tzw. rekordzistów) wykupuje na receptę nawet 20 i więcej medykamentów. Takie postępowanie może narażać na różne skutki uboczne i dodatkowe problemy zdrowotne oraz uszczuplać skromny budżet, który można byłoby przeznaczyć na coś znacznie zdrowszego np. świeże warzywa i owoce.

Wraz ze wzrastającą liczbą przyjmowanych leków rośnie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych stosowania takich połączeń.

Przyczyn polipragmazji można upatrywać między innymi w pomyłkach popełnianych przez pacjentów (zapominanie o przyjęciu dawki, przyjmowanie zbyt małych lub zbyt wysokich dawek niż zalecone) oraz niewystarczającej koordynacji opieki medycznej. To oznacza, że lekarze opiekujący się pacjentem, nie mają wiedzy o wzajemnych zaleceniach, a ordynowanie różnych terapii jednocześnie może prowadzić do niepożądanych efektów i uszczerbku na zdrowiu.

Seniorzy wspierający się w procesie leczenia. Starsza kobieta otulona szalem w kratkę odmierza tabletki, a siedzący obok senior podaje jej kubek z wodą. Na stole przed nimi znajdują się opakowania leków oraz termometr.
Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie, fot. NFZ

Rusza kampania „Jak bezpiecznie przyjmować leki”

W nowej popandemicznej rzeczywistości wystartowała kampania informacyjno-edukacyjna „Jak bezpiecznie przyjmować leki?” przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). Jej założeniem jest zwrócenie uwagi małopolskich seniorów na liczbę przyjmowanych leków i suplementów diety oraz ryzyka związane z nadmiernym i niekontrolowanym oddziaływaniem farmakoterapii na ich zdrowie i życie.

W ramach kampanii, chcemy wyjaśnić seniorom i ich opiekunom zasady bezpiecznego stosowania leków i suplementów diety, a także zwrócić uwagę na różnice pomiędzy nimi oraz ich zastosowaniem. Chcemy również zwiększyć świadomość mieszkańców Małopolski w zakresie zjawiska wielolekowości i jego negatywnych skutków dla zdrowia i życia pacjentów, wyjaśniając, iż „więcej nie zawsze znaczy lepiej” i dlaczego warto wziąć „pod lupę” swoje tabletki. Pragnę zaznaczyć, że leki przyjmujemy w każdym wieku i chociaż głównymi adresatami naszej kampanii są seniorzy to zapewniam, że dla każdego z nas i w każdym wieku pomocne będzie nauczenie lub przypomnienie jak działać żeby sobie nie zaszkodzić.

– mówi Katarzyna Kosik-Gajewska – Wicedyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej UMWM.

Jeszcze w tym roku do pacjentów korzystających z porad w Wojewódzkich Podmiotach Leczniczych trafią specjalnie przygotowane ulotki i plakaty, które tłumaczą krok po kroku, jak bezpieczne przyjmować leki. Natomiast w nadchodzącym roku ulotki będą dystrybuowane do pozostałych podmiotów leczniczych na terenie województwa małopolskiego. Ulotki i plakaty są również dostępne do samodzielnego wydrukowania na naszym portalu:

W ramach kampanii powstała audycja na temat zasad bezpiecznego stosowania leków, która została opublikowana m.in. na antenie TVP3 Kraków oraz na portalach i serwisach internetowych.

Link do audycji: KLIKNIJ TUTAJ

Jednocześnie do końca stycznia 2023 roku pasażerowie Kolei Małopolskich i POLREGIO będą mieli okazję zobaczyć ten materiał w formie krótkich spotów emitowanych w pociągach.

Dodatkowo w 2023 roku do rąk Małopolan trafią praktyczne „zeszyty pacjenta”, które będą pomocne szczególnie osobom starszym w sporządzaniu listy przyjmowanych leków i suplementów diety przed wizytą u lekarza i w aptece.



Przejdź na górę