Przejdź do treści

Edukacja
i rozwój

Stroiki świąteczne czyli jak ozdobić dom na Boże Narodzenie

Ozdoby świąteczne ręcznie wykonane na stoisku jarmarku świątecznego

Stwórz swoje własne stroiki świąteczne. Sprawdź jakie to łatwe i wprowadź nastrojowy klimat do swojego domu już teraz, aby cieszyć się świąteczną atmosferą jak najdłużej.

Najbardziej popularną i jednocześnie jedną z najważniejszych ozdób świątecznych, jaką można spotkać praktycznie w każdym domu, jest pięknie udekorowane świąteczne drzewko. Z reguły pojawia się na krótko przed Wigilią, zajmując centralne miejsce w domu. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać, aż do świąt aby cieszyć się świąteczną atmosferą. I nie ważne, czy za oknami leży już śnieg, czy też pada deszcz, początek grudnia to odpowiedni czas na przystrojenie domu.

Własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe czy stroiki świąteczne potrafią dać wiele satysfakcji. To także świetny sposób na spędzenie czasu wspólnie z przyjaciółmi czy wnukami. Jednak zanim przystąpimy do zakupu niezbędnych materiałów, sprawdźmy, co możemy wykorzystać z dostępnych darmowych, a co najważniejsze ekologicznych surowców. W tym celu wybierzmy się do własnego ogródka, parku czy lasu i tam poszukajmy: szyszek, mchu (uwaga nie może on być zbierany w lasach), gałązek wierzby, brzozy, derenia, owoców głogu czy róży. Do naturalistycznych stroików świetnie nadadzą się również orzechy, ziarna kawy, suszone plastry owoców czy laski cynamonu.

Poniżej w galerii znajdą Państwo ciekawe przykłady stroików, które zostały wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów z wykorzystaniem tego co można znaleźć praktycznie w każdym domu.

Wraz z nastaniem pierwszych przymrozków z tarasów i balkonów do naszych domów trafiają rośliny i drzewka w doniczkach, które również możemy wykorzystać do stworzenia bożonarodzeniowej dekoracji. Jeśli takowych nie posiadamy, dobrym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniej roślinki właśnie teraz, a na wiosnę przeniesienie jej na zewnątrz, gdzie ozdobi nasz taras lub balkon. Doskonale nadają się do tego cyprysy. Wystarczy odrobina kreatywności i mamy pięknie przystrojone drzewko. Poniżej prezentujemy cyprysik, zabrany z tarasu i udekorowany własnoręcznie wykonanymi ozdobami, które zostały zrobione z masy solnej. Zawieszki zostały wycięte za pomocą foremek do pierniczków, wysuszone a następnie pomalowane farbami akrylowymi. Przepis na masę solną można znaleźć tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masa_solna

Równie efektownie będą prezentować się na drzewku własnoręcznie wykonane pierniczki.

Kolejną doskonale nadającą się do bożonarodzeniowych aranżacji roślinką, chętnie uprawianą jako roślina doniczkowa na tarasach i balkonach, jest pochodząca z Australii kalocefalus. To dzięki niezwykłej barwie pędów roślina ta idealnie wpisuje się w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wystarczy dobrać odpowiednią doniczkę i stroik gotowy. Kalocefalus doskonale sprawdzi się również jako dodatek do stroików. W połączeniu z iglastymi gałązkami, świeczkami, bombkami czy innymi dowolnie dobranymi dodatkami będzie wyglądał zjawiskowo.

Kalocefalusy w doniczkach jako stroiki świąteczne
Ozdoby świąteczne/Fot.: Archiwum UMWM

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest zapach żywej choinki. W wielu domach ubierana jest choinka sztuczna, dlatego warto sięgnąć przy robieniu stroików po iglaste gałązki, które wniosą do domu zapach lasu i pozwolą choć na chwilę wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Po iglaste gałązki warto udać się do miejsc gdzie sprzedawane są drzewka świąteczne, można tam takie gałązki dostać za darmo lub też zapłacić za nie niewielką kwotę. Do stworzenia stroików przydadzą się nam również: gąbka florystyczna, styropianowe kule i stożki, świeczki, bombki, figurki świąteczne, wstążki, sznurki, doniczki, wazony, różnego rodzaju pojemniki, lampki, tace, sekator oraz pistolet do kleju na gorąco. Stroiki zrobione na bazie zielonych gałązek z wykorzystaniem materiałów dekoracyjnych pięknie będą prezentować się na kominku, komodzie, stole, ławie, blacie kuchennym czy parapecie. Mogą one stanowić również niepowtarzalny i oryginalny prezent dla znajomych, przyjaciół i naszych bliskich. Poniżej znajdą Państwo przykłady stroików wykonanych z użyciem łatwo dostępnych materiałów i przedmiotów.

Coraz chętniej stawiamy w naszych domach różnorodne figurki nawiązujące do symboliki Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz tradycyjnych szopek pojawiają się aniołki, bałwanki, elfy, renifery czy bardzo modna w ostatnim czasie figurka dziadka do orzechów. Osoby wytrwałe i dysponujące większą ilością czasu zachęcamy do spróbowania swoich sił w tworzeniu bardziej skomplikowanych i pracochłonnych dekoracji. Czy warto? Na to pytanie odpowiedzą sobie Państwo sami oglądając poniższą galerię, w której prezentujemy własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje.

Wystarczy już jeden samodzielnie wykonany stroik aby wnętrze nabrało świątecznego charakteru. Przygotowanie świątecznych dekoracji nie musi być zadaniem ani trudnym, ani kosztownym, ani zająć wiele czasu, za to pięknie ozdobiony dom już od początku grudnia może stać się powodem do dumy, umilając jego mieszkańcom okres oczekiwania na święta.

Mamy ogromną nadzieję, że udało się nam Państwa zainspirować i na dobre w Państwa domach zagości zwyczaj samodzielnego tworzenia dekoracji świątecznej do czego gorąco wszystkich zachęcamy i życzymy wielu kreatywnych pomysłów.Przejdź na górę