Przejdź do treści

Kultura
i turystyka

Wybierz się na wirtualny spacer po Wielkim Murze Chińskim

Spacer po Wielkim Murze Chińskim, w tle zalesione wzgórza.

Zwiedzać słynne zabytki bez wychodzenia z domu? Dzięki nowoczesnym technologiom to możliwe! Już dzisiaj wybierz się na wirtualny spacer po Wielkim Murze Chińskim!

Wielki Mur jest celem i marzeniem wielu turystów i podróżników. Rocznie odwiedza go kilkadziesiąt milionów osób z całego świata.

Możesz teraz na własną rękę zobaczyć go bez tłumu turystów i bez wychodzenia z domu. Wybierz się na wirtualny spacer po Wielkim Murze Chińskim, klikając na poniższy przycisk:

Historia Wielkiego Muru Chińskiego

Chiny to ojczyzna mającej ponad 5000 lat cywilizacji. Wielki Mur Chiński stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, a jednocześnie symbol tego kraju. Jest on najdłuższą na świecie budowlą wzniesioną przez człowieka. Jego konstrukcja ciągnie się przez ponad 21 tys. kilometrów, przecinając pustynie, stepy i pasma górskie „Państwa Środka”. W 1987 r. Wielki Mur Chiński wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu uznany jest za jeden z siedmiu współczesnych cudów świata (2007).

Według tradycji Wielki Mur wzniesiono na rozkaz pierwszego cesarza Chin w III w. p.n.e., jednakże badania archeologiczne potwierdzają, iż pierwsze fragmenty muru powstały w VI wieku p.n.e. Ostatni fragment Wielkiego Muru zbudowano pod koniec panowania dynastii Qing w 1878 roku.

Budowla jest kompleksem murów obronnych, fortów i wież obserwacyjnych stworzonych, by chronić północne Chiny przed najazdami nomadów, ludów Wielkiego Stepu – Hunów, Awarów i Mongołów. Przez wiele lat mur spełniał swoją funkcję obronną, jednakże w 1211 roku wódz Mongołów Czyngis-chan najechał Chiny.

Wielki Mur Chiński ma wysokość 5-10 metrów i szerokość 5-8 metrów. Co 100-200 metrów wznoszono wieżę obserwacyjną. Na całej długości muru jest ich około 20 tysięcy. Szacuje się, że przy jego budowie zginęło ponad milion pracowników. Część została pochowana pod jego fundamentami, dlatego też Wielki Mur nazywany jest największym cmentarzyskiem na świecie.

Ze względu na zły stan budowli i ciągłe odbudowywanie pojedynczych odcinków Muru, spora jego część jest terenem niedostępnym dla turystów. Istnieje natomiast kilka słynnych odcinków, na których zwiedza się Wielki Mur Chiński (m.in. w okolicach Pekinu).

Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii, Mur Chiński nie jest widoczny gołym okiem z kosmosu. Polecamy artykuł „Universe Today” w tym temacie.

Źródła internetowe:

  1. https://www.thechinaguide.com/destination/great-wall-of-china
  2. https://tobecontinent.com/wielki-mur-bez-tlumu-turystow/


Przejdź na górę