Przejdź do treści

Zdrowie
i opieka

Zaszczep się czwartą dawką przeciw COVID-19

Uśmiechnięta kobieta z plastrem na ramieniu

Masz skończone 60 lat? Możesz zaszczepić się czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (tzw. drugą dawką przypominającą)

Kto może się zaszczepić?  

Na początek kilka najważniejszych informacji na temat czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla seniorów.

Jeśli masz 60–79 lat, jesteś po pełnym szczepieniu podstawowym i pierwszej dawce przypominającej, możesz teraz zaszczepić się drugą dawką przypominającą. Od 16 września br. na szczepienie możesz umówić się po 90 dniach (3 miesiące) od pierwszej dawki przypominającej.

Już wcześniej możliwość zaszczepienia się drugą dawką przypominającą miały osoby w wieku 80.

Jakie szczepionki na czwartą dawkę?

Tym razem Polacy otrzymają jedną z dwóch szczepionek biwalentnych. Szczepionki biwalentne są podawana jedynie jako booster (dawka przypominająca), nie są przeznaczone do szczepienia podstawowego. Zapewniają one szerszą ochrony przed COVID-19 i są ukierunkowane nie tylko na oryginalną „wersję” koronawirusa, ale również mutację Omikronu BA.1.

W użyciu będą dwie szczepionki: Comirnaty Original/Omicron BA.1 (Pfizer/BioNTech) oraz Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 (Moderna).

Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienie tym samym preparatem, którym byłeś/aś szczepiony przy pierwszym szczepieniu przypominającym.

Więcej można przeczytać w Komunikacie Ministerstwa Zdrowia

Czwarta dawka szczepionki przeciw Covid-19 grafika

Czwarta dawka – jak się zapisać?

Można to zrobić poprzez infolinię, e-Rejestrację, kontakt z wybranym punktem szczepień lub aplikację moje IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Wyjaśniamy szczegóły każdej z tych możliwości.

1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię pod numer 989

Infolinia czynna jest siedem dni w tygodniu od godz. 7 do 20. Do zapisu wystarczy numer PESEL twój lub bliskiej osoby, którą chcesz zaszczepić. Jak czytamy na stronie rządowej, „numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie”. Podczas rejestracji wybierzesz termin i miejsce szczepienia.

2. Na czwartą dawkę możesz zapisać się poprzez e-Rejestrację (dostępna na https://pacjent.gov.pl)

W tym wypadku warunkiem jest posiadanie Profilu Zaufanego. Jeśli wybierzesz tę drogę rejestracji, będziesz mieć do wyboru pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko twojego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie ci odpowiadał lub chcesz zaszczepić się w innym punkcie/ w innym mieście, korzystając z dostępnej wyszukiwarki, wskażesz dogodną dla ciebie datę i lokalizację.

„Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem” — czytamy na www.gov.pl

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie www.gov.pl. Jeżeli w preferowanym punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu, zadzwoń na infolinię NFZ (989).

4. Zapis na czwartą dawkę przez aplikację mobilną mojeIKP

„mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta” — czytamy na gov.pl. Jak umówić się na szczepienie tym sposobem, dokładnie wyjaśnia strona https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

Dawka przypominająca podniesie Twoją odporność na koronawirusa!    Przejdź na górę